Prof. Dr. Belma KOÇER GÜMÜŞEL

• Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1990 yılında mezun olmuş ve aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak göreve başlamıştır. Farmasötik Toksikoloji alanında 1993 yılında ‘İnsektisitlerin Lipit Peroksidasyonu Yapıcı Etkileri ve Bu Etkinin Kalsiyum Kanal Blokörleri ve Ksantin Oksidaz İnhibitörleri ile Değiştirilmesi‘ başlıklı tezi ile Bilim Uzmanı, 1999 yılında ‘Selenyum ve Organizmanın Antioksidan Kapasitesi ve Tiroid Hormon Metabolizması Arasındaki İlişkinin Araştırılması‘ başlıklı tezi ile Doktor unvanını almıştır.

• Fransa, Grenoble Joseph Fourier Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Oksidatif Stres Biyolojisi Laboratuvarı ve Grenoble CEA, İnorganik Kimya ve Biyoloji Bölümü, Nükleik Asit Lezyonları Laboratuvarında 1999 ve 2000 yıllarında Fransız Hükümeti bursu ile doktora sonrası araştırmalarda bulunmuştur.

• Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalında, yardımcı doçent kadrosunda öğretim görevlisi olarak 2000 yılında atanmış; 2004 yılında Doçent unvanını almış ve 31 Mart 2010’da Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalında Profesör kadrosuna atanmıştır.

• 2006-2010 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve Öğrenci Koordinatörlüğü görevini yürütmüş; 2013-2016 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Bologna Koordinatörü olarak çalışmış; Hacettepe Üniversite bünyesinde çok sayıda farklı Kurul, Komisyon ve Merkezlerde görev almıştır.

• Türkiye Doping Kontrol Merkezi Yönetim Kurulu üyeliği (2012-2016) ve T.C. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Bulaşanlar Komisyonu Başkanlığı (2013-2016) görevlerinde bulunmuştur. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun farklı komisyonlarında görev almıştır/ almaktadır.

• 2014 yılından bu yana Hacettepe Üniversitesi Mezotelyoma ve Medikal Jeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Hacettepe Üniversitesi Madde ve Alkol Bağımlılığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Danışma Kurulu üyesidir.

• Hacettepe Üniversitesi Kozmetik Ürün ve Hammaddelerinin Etkinlik ve Güvenlik Çalışmaları ile Klinik Araştırmaları Etik Kurulu üyesidir (2016- ) ve Hacettepe Üniversitesi Afet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı (2012-2018 ) olarak görev yapmıştır.

• Ulusal Eczacılık Eğitimi Akreditasyon Kurulu (ECZAK) ve Eczacılık Eğitim Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (ECZAKDER) kurucuları arasında yer almıştır. ECZAK Genel Sekreterliği (2012- 2018), ECZAK Başkan Yardımcılığı (2018-2019), ECZAKDER Genel Sekreterliği (2014-2019 ), ECZAK- Danışma ve Eğitim Komisyonu (DEK) Üyeliği (2013-2015) ve DEK Başkanlığı (2015-2018) görevlerinde bulunmuştur. 2016 yılından bu yana Yükseköğretim Kalite Kurulu Dış değerlendirme ve Kurumsal Akreditasyon Değerlendiricisi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, Lokman Hekim Üniversitesi Kalite Komisyonu üyesidir.

• Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Laboratuvarlarında kozmetik ürünlerde güvenlilik değerlendirmesi çalışmalarını ve ‘Kozmetik ürünlerde Güvenlilik Değerlendirmesi’ kurslarının başlatılmasında öncülük etmiştir. Farmasötik Toksikoloji Hücre Kültürü Laboratuvarı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından ‘in vitro cilt irritasyonu’ ve ‘in vitro cilt korozyonu’ deneylerinde ‘Analiz Yetkisi’ verilen ilk Üniversite laboratuvarı olmuştur.

• 2011 yılından bu yana ‘Avrupa Kayıtlı Toksikolog (European Registered Toxicologist, E.R.T.)’ unvanına sahiptir

• 2013-2018 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmıştır.

• 2018 yılında 2547 sayılı YÖK kanunu 40B maddesi uyarınca görevlendirildiği Erzincan Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde de Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı olarak görevlendirilmiştir.

• 16 Nisan 2018 tarihi itibariyle Hacettepe Üniversitesi’nden emekli olmuş, Ankara’da yeni kurulan Lokman Hekim Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin kuruluşunda görev almak üzere bu üniversitede göreve başlamıştır. Şubat 2019' dan bu yana Lokman Hekim Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır.

Yandex.Metrica